HKD "NAPREDAK" podružnica Kupres djeluje od 1905 godine kada je osnovan kao društvo za materijalnu potporu siromašnim studentima. Pred drugi svjetski rat je bilo jako kako kulturno tako i financijsko društvo. Po završetku rata bilo je zabranjeno, a tek je obnovljeno 1990 godine.
Sada se bavi nizom aktivnosti od kojih je i sada najvažnija kulturna djelatnost kao i potpora studentima. Podružnica Kupres djeluje u sklopu zajednice čija je središnjica u Sarajevu.
Djelatnost podružnica se odvaja u tri pravca i to:
1. Fond za stipendiju đaka i studenata
2. Glazbena škola "Don Dragutin Alaupović"
3. KUD "Stožer"
Fond je organizacija koja potpomaže školovanje studenata slabijeg materijalnog stanja. Do sada je potpomognuto nekoliko studenata. Fond se financira od dobrovoljnih priloga donatora članova društva.
Glazbena škola djeluje još od izbjeglištva, osnovana je u ratu u Baškom polju i održala se entuzijazmom članova društva, a najviše zaslugom našeg predsjednika don Dominika Stojanovića. U okviru škole se izučavaju klavir i gitara, a ako bude mogućnosti otvorit će se i škola harmonike. Škola se financira iz dva izvora donacijama i od strane roditelja. Škola broji 30 učenika.
KUD "Stožer" se bavi kulturno umjetničkom djelatnošću u sklopu KUD-a djeluje više sekcija koje su do sada imale zapažene rezultate. Najaktivnija je Folklorna sekcija koja se bavi čuvanjem narodnog blaga kako Kupreškog kraja tako i narodne pjesme i običaja iz cijele Bosne i Hercegovine. Posebice smo ponosni na našu narodnu nošnju koju smo obnovili i tako je sačuvali od zaborava.
Pored folklora u društvu djeluje i zbor koji je za sada samo ženski ali se nadamo kada budemo imali svoje prostorije da ćemo ga proširiti na mješoviti.
Tamburaški orkestar djeluje nešto više od pola godine ali je do sada postigao mnogo čak je već i nastupio.
Društvo broji više od 100 članova, a svi su isključivo volonteri.
Do sada je društvo nastupilo na smotrama i svojim cjelovečernjim koncertima. Sudjelovalo je na festivalima kako u Bosni i Hercegovini tako i u inozemstvu (Hrvatska i Italija).
Najzapaženiji nastupi su:
- Međunarodna smotra folklora u Zagrebu 1998. god.
- Međunarodni festival Staffolo 1998. god.
- Festival dalmatinskog folklora Metković 1998. god.
- Đakovački vezovi 1999. god.
- Brodsko kolo 2000. god.
- Polača 1999. god.
- Nastup na svim smotrama folklora Bosanskohercegovačkih Hrvata
- Nastupi na festivalu gange u Tomislavgradu 1998., 1999. i 2000. god.
- Smotre zborova BiH Hrvata u Livnu i Orašju
Iza sebe društvo ima i nekoliko nastupa na televiziji, 5 puta kako na HTV tako i na bosanskoj televiziji i na Erotelu. Društvo je postalo nezamjenjiv faktor svih kulturnih događanja kako u općini tako i u županiji i federaciji.